The “45th NAACP Image Awards” Nominees Announced

Comments: 3  | Leave A Comment

Outstanding Jazz Album
•    “Summer Horns” – Dave Koz, Gerald Albright, Mindi Abair, Richard Elliot (Concord Records)
•    “The Beat” – Boney James (Concord Records)
•    “The Messenger” – Kevin Eubanks (Mack Avenue Records)
•    “The Morning After: A Musical Love Journey” – Najee (Shanachie)
•    “The Songs of Stevie Wonder” – SFJAZZ Collective (SFJAZZ Records)

Outstanding Gospel Album – (Traditional or Contemporary)
•    “20 Year Celebration Volume 1 – Best For Last” – Donald Lawrence (Quietwater Entertainment/eOne Music)
•    “Azusa: The Next Generation” – Hezekiah Walker (RCA Inspiration)
•    “Best Days Deluxe Edition” – Tamela Mann (Tillymann Music)
•    “Good God” – Shirley Caesar (eOne Music)
•    “Music From the Motion Picture Black Nativity” – Various (RCA Inspiration)

Outstanding World Music Album
•    “Coming from a Lady” – Lady Ele (13 Black Records)
•    “Live At The Royal Albert Hall” – Emeli Sande (Capitol)
•    “Natalie Cole en Español” – Natalie Cole (Verve Records)
•    “Sing To The Moon” – Laura Mvula (Columbia Records)
•    “The Standards” – Gloria Estefan (Masterworks)

Outstanding Music Video
•    “Cocoa Butter” – India.Arie (Motown Records)
•    “Fire We Make” – Alicia Keys feat. Maxwell (RCA Records)
•    “Made To Love” – John Legend (Columbia Records)
•    “Q.U.E.E.N.” – Janelle Monáe feat. Erykah Badu (Bad Boy/Atlantic)
•    “Treasure” – Bruno Mars (Atlantic Records)

Outstanding Song
•    “All Of Me” – John Legend (Columbia Records)
•    “Blurred Lines ” – Robin Thicke feat. T.I. & Pharrell (Star Trak/Interscope)
•    “Fire We Make” – Alicia Keys feat. Maxwell (RCA Records)
•    “Q.U.E.E.N.” – Janelle Monáe feat. Erykah Badu (Bad Boy/Atlantic)
•    “Treasure” – Bruno Mars (Atlantic Records)

Outstanding Album
•    “20/20 Experience – The Complete Experience” – Justin Timberlake (RCA Records)
•    “Blurred Lines” – Robin Thicke (Star Trak/Interscope)
•    “Love In The Future” – John Legend (Columbia Records)
•    “Love, Charlie” – Charlie Wilson (RCA Records)
•    “The Electric Lady” – Janelle Monáe (Bad Boy/Atlantic)

LITERATURE

Outstanding Literary Work – Fiction
•    “A Deeper Love Inside: The Porscha Santiaga Story” – Sister Souljah (Atria/Emily Bestler Books)
•    “Anybody’s Daughter” – Pamela Samuels Young (Goldman House Publishing)
•    “Little Green: An Easy Rawlins Mystery” – Walter Mosley (Doubleday)
•    “Never Say Never: A Novel” – Victoria Christopher Murray (Touchstone/Simon & Schuster)
•    “Who Asked You?” – Terry McMillan (Viking)

Outstanding Literary Work – Non-Fiction
•    “Bartlett’s Familiar Black Quotations: 5,000 Years of Literature, Lyrics, Poems, Passages, Phrases, and Proverbs from Voices Around the World” – Retha Powers (Little, Brown and Company)
•    “Envisioning Emancipation: Black Americans and the End of Slavery” – Deborah Willis, Barbara Krauthamer (Temple University Press)
•    “High Price: A Neuroscientist’s Journey of Self-Discovery That Challenges Everything You Know About Drugs and Society” – Carl Hart (HarperCollins, Harper)
•    “Letters to an Incarcerated Brother: Encouragement, Hope, and Healing for Inmates and Their Loved Ones” – Hill Harper (Gotham Books)
•    “The African Americans: Many Rivers to Cross” – Henry Louis Gates, Jr., Donald Yacovone (SmileyBooks)

Outstanding Literary Work – Debut Author
•    “Better Than Good Hair – The Curly Girl Guide to Healthy Gorgeous Natural Hair!” – Nikki Walton with Ernessa T. Carter (Harper Collins- Amistad)
•    “Ghana Must Go” – Taiye Selasi (The Penguin Press)
•    “Nine Years Under” – Sheri Booker (Gotham Books)
•    “On The Come Up” – Hannah Weyer (Nan A. Talese/Doubleday)
•    “The Returned” – Jason Mott (Harlequin MIRA)

Outstanding Literary Work – Biography/ Auto-Biography
•    “Buck: A Memoir” – MK Asante (Spiegel & Grau)
•    “Duke: A Life of Duke Ellington” – Terry Teachout (Gotham Books)
•    “Kansas City Lightning: The Rise and Times of Charlie Parker” – Stanley Crouch (HarperCollins, Harper)
•    “Mom & Me & Mom” – Maya Angelou (Random House)
•    “The Rebellious Life of Mrs. Rosa Parks” – Jeanne Theoharis (Beacon Press)

Outstanding Literary Work – Instructional
•    “Do I Look Like An ATM? A Parent’s Guide to Raising Financially Responsible African American Children” – Sabrina Lamb (Chicago Review Press)
•    “Plan D: How to Lose Weight and Beat Diabetes (Even If You Don’t Have It)” – Sherri Shepherd with Billie Fitzpatrick (HarperCollins, It Books)
•    “Recruiting and Retaining Culturally Different Students in Gifted Education” – Donna Y. Ford, Ph.D. (Prufrock Press Inc.)
•    “The Entrepreneur Mind: 100 Essential Beliefs, Characteristics, and Habits of Elite Entrepreneurs” – Kevin D. Johnson (Johnson Media Inc.)
•    “The Vegucation of Robin: How Real Food Saved My Life” – Robin Quivers (Avery)

Outstanding Literary Work – Poetry
•    “Chasing Utopia: A Hybrid” – Nikki Giovanni (HarperCollins, William Morrow)
•    “Hum” – Jamaal May (Alice James Books)
•    “The Cineaste: Poems” – A. Van Jordan (W.W. Norton & Company, Inc.)
•    “The Collected Poems of Ai” – Ai (W.W. Norton & Company, Inc.)
•    “Turn Me Loose: The Unghosting of Medgar Evers” – Frank X Walker (University of Georgia Press)

Outstanding Literary Work – Children
•    “I’m A Pretty Little Black Girl!” – Betty K. Bynum (Author), Claire Armstrong-Parod (Illustrator) (Dream Title Publishing)
•    “Knock Knock: My Dad’s Dream for Me” – Daniel Beaty (Author), Bryan Collier (Illustrator) (Little, Brown Books for Young Readers)
•    “Martin & Mahalia: His Words, Her Song” – Andrea Davis Pinkney (Author), Brian Pinkney (Illustrator) (Little, Brown Books for Young Readers)
•    “Nelson Mandela” – Kadir Nelson (HarperCollins Children’s Books/Katherine Tegen Books)
•    “You Never Heard of Willie Mays?!” – Jonah Winter (Author), Terry Widener (Illustrator) (RH Childrens Books; Schwartz & Wade)

Outstanding Literary Work – Youth/Teens
•    “Courage Has No Color, The True Story of the Triple Nickles: America’s First Black Paratroopers” – Tanya Lee
Stone (Candlewick Press)
•    “God’s Graffiti: Inspiring Stories for Teens” – Romal Tune (Judson Press)
•    “Invasion” – Walter Dean Myers (Scholastic Press/Scholastic)
•    “Raising the Bar” – Gabrielle Douglas (Zondervan)
•    “Serafina’s Promise: A Novel In Verse” – Ann E. Burg (Scholastic Press/Scholastic)

MOTION PICTURE

Outstanding Motion Picture
•    “12 Years A Slave” (River Road/Plan B/New Regency/Fox Searchlight Pictures)
•    “Fruitvale Station” (The Weinstein Company/Forest Whitaker’s Significant Productions, OG Project)
•    “Lee Daniels’ The Butler” (The Weinstein Company/Lee Daniels Entertainment, Laura Ziskin Productions, Windy Hill Pictures, Follow Through Productions, Salamander Pictures, Pam Williams Productions)
•    “Mandela: Long Walk to Freedom” (The Weinstein Company/Distant Horizon, Origin Pictures, Pathé, Videovision Entertainment)
•    “The Best Man Holiday” (Universal Pictures)

Outstanding Actor in a Motion Picture
•    Chadwick Boseman – “42” (Warner Bros. Pictures/Legendary Pictures)
•    Chiwetel Ejiofor – “12 Years A Slave” (River Road/Plan B/New Regency/Fox Searchlight Pictures)
•    Forest Whitaker – “Lee Daniels’ The Butler” (The Weinstein Company/Lee Daniels Entertainment, Laura Ziskin Productions, Windy Hill Pictures, Follow Through Productions, Salamander Pictures, Pam Williams Productions)
•    Idris Elba – “Mandela: Long Walk To Freedom” (The Weinstein Company/Distant Horizon, Origin Pictures, Pathé, Videovision Entertainment)
•    Michael B. Jordan – “Fruitvale Station” (The Weinstein Company/Forest Whitaker’s Significant Productions, OG Project)

Outstanding Actress in a Motion Picture
•    Angela Bassett – “Black Nativity” (Fox Searchlight Pictures/Mavin Pictures/Wonderful Films)
•    Halle Berry – “The Call” (TriStar Pictures)
•    Jennifer Hudson – “Winnie Mandela” (Ma-Afrika Films (PTY) LTD and Equinoxe Films Inc.)
•    Kerry Washington – “Tyler Perry Presents Peeples” (Lionsgate)
•    Nicole Beharie – “42” (Warner Bros. Pictures/Legendary Pictures)

Outstanding Supporting Actor in a Motion Picture
•    Cuba Gooding Jr. – “Lee Daniels’ The Butler” (The Weinstein Company/Lee Daniels Entertainment, Laura Ziskin Productions, Windy Hill Pictures, Follow Through Productions, Salamander Pictures, Pam Williams Productions)
•    David Oyelowo – “Lee Daniels’ The Butler” (The Weinstein Company/Lee Daniels Entertainment, Laura Ziskin Productions, Windy Hill Pictures, Follow Through Productions, Salamander Pictures, Pam Williams Productions)
•    Morris Chestnut – “The Best Man Holiday” (Universal Pictures)
•    Terrence Howard – “Lee Daniels’ The Butler” (The Weinstein Company/Lee Daniels Entertainment, Laura Ziskin Productions, Windy Hill Pictures, Follow Through Productions, Salamander Pictures, Pam Williams Productions)
•    Terrence Howard – “The Best Man Holiday” (Universal Pictures)

Outstanding Supporting Actress in a Motion Picture
•    Alfre Woodard – “12 Years A Slave” (River Road/Plan B/New Regency/Fox Searchlight Pictures)
•    Lupita Nyong’o – “12 Years A Slave ” (River Road/Plan B/New Regency/Fox Searchlight Pictures)
•    Naomie Harris – “Mandela: Long Walk to Freedom” (The Weinstein Company/Distant Horizon, Origin Pictures, Pathé, Videovision Entertainment)
•    Octavia Spencer – “Fruitvale Station” (The Weinstein Company/Forest Whitaker’s Significant Productions, OG Project)
•    Oprah Winfrey – “Lee Daniels’ The Butler” (The Weinstein Company/Lee Daniels Entertainment, Laura Ziskin Productions, Windy Hill Pictures, Follow Through Productions, Salamander Pictures, Pam Williams Productions)

Outstanding Independent Motion Picture
•    “Blue Caprice” (Sundance Selects)
•    “Dallas Buyers Club” (Focus Features)
•    “Fruitvale Station” (The Weinstein Company/Forest Whitaker’s Significant Productions, OG Project)
•    “The Inevitable Defeat of Mister & Pete” (Codeblack Films/Lionsgate/iDeal Partners/State Street)
•    “The Trials of Muhammad Ali” (Kartemquin Films)

Outstanding International Motion Picture
•    “Call Me Kuchu” (Lindy Hop Pictures LLC)
•    “High Tech, Low Life” (Argot Pictures)
•    “La Playa D.C.” (Burning Blue)
•    “Lion Ark” (ADI Films)
•    “War Witch” (Item 7)

DOCUMENTARY

Outstanding Documentary – (Theatrical)
•    “20 Feet from Stardom” (Tremolo & Gil Friesen Productions)
•    “Call Me Kuchu” (Lindy Hop Pictures LLC)
•    “Free Angela and All Political Prisoners” (Codeblack Films/Lionsgate)
•    “Girl Rising” (The Documentary Group)
•    “The New Black” (Promised Land Film)

Outstanding Documentary – (Television)
•    “Beyoncé: Life Is But a Dream” (HBO)
•    “Dark Girls” (OWN)
•    “Richard Pryor: Omit the Logic ” (Showtime)
•    “Venus Vs.” (ESPN)
•    “Whoopi Goldberg Presents Moms Mabley” (HBO)

WRITING

Outstanding Writing in a Comedy Series
•    Erica Montolfo-Bura – “The Game” – In Treatment (BET)
•    Karin Gist – “House of Lies” – Sincerity is an Easy Disguise in This Business (Showtime)
•    Mara Brock Akil – “The Game” – The Blueprint I & II (BET)
•    Ralph Farquhar, Chris Spencer – “Real Husbands of Hollywood” – Rock, Paper, Stealers (BET)
•    Vincent Brown – “A.N.T. Farm” – influANTces (Disney Channel)

Outstanding Writing in a Dramatic Series
•    Aaron Rahsaan Thomas – “SouthLAnd” – Babel (TNT)
•    Chitra Elizabeth Sampath, Damian Kindler – “Sleepy Hollow” – Sanctuary (FOX)
•    Janine Sherman Barrois – “Criminal Minds” – Strange Fruit (CBS)
•    Karin Gist – “Revenge” – Mercy (ABC)
•    Sara Hess – “Orange is the New Black” – Blood Donut (Netflix)
Outstanding Writing in a Motion Picture – (Theatrical or Television)
•    Alfonso Cuarón, Jonás Cuarón – “Gravity” (Warner Bros. Pictures)
•    Brian Helgeland – “42” (Warner Bros. Pictures/Legendary Pictures)
•    Danny Strong – “Lee Daniels’ The Butler” (The Weinstein Company/Lee Daniels Entertainment, Laura Ziskin Productions, Windy Hill Pictures, Follow Through Productions, Salamander Pictures, Pam Williams Productions)
•    John Ridley – “12 Years A Slave” (River Road/Plan B/New Regency/Fox Searchlight Pictures)
•    Ryan Coogler – “Fruitvale Station” (The Weinstein Company/Forest Whitaker’s Significant Productions, OG Project)

DIRECTING
Outstanding Directing in a Comedy Series
•    Anton Cropper – “House of Lies” – Sincerity Is an Easy Disguise in This Business (Showtime)
•    Eric Dean Seaton – “Mighty Med” – Saving The People Who Save People (Disney XD)
•    Millicent Shelton – “The Hustle” – Rule 4080 (FUSE)
•    Paris Barclay – “Glee” – Diva (FOX)
•    Stan Lathan – “Real Husbands of Hollywood” – Rock, Paper, Stealers (BET)

Outstanding Directing in a Dramatic Series
•    Carl Franklin – “House of Cards” – Chapter 11 (Netflix)
•    Ernest Dickerson – “Treme” – Dippermouth Blues (HBO)
•    Millicent Shelton – “The Fosters” – Clean (ABC Family)
•    Regina King – “SouthLAnd” – Off Duty (TNT)
•    Rob Hardy – “Criminal Minds” – Carbon Copy (CBS)

Outstanding Directing in a Motion Picture – (Theatrical or Television)
•    Jono Oliver – “Home” (The Home Film Group)
•    Justin Chadwick – “Mandela: Long Walk to Freedom” (The Weinstein Company/Distant Horizon, Origin Pictures, Pathé, Videovision Entertainment)
•    Lee Daniels – “Lee Daniels’ The Butler” (The Weinstein Company/Lee Daniels Entertainment, Laura Ziskin Productions, Windy Hill Pictures, Follow Through Productions, Salamander Pictures, Pam Williams Productions)
•    Malcolm D. Lee – “The Best Man Holiday” (Universal Pictures)
•    Steve McQueen – “12 Years A Slave” (River Road/Plan B/New Regency/Fox Searchlight Pictures)

« Previous page 1 2

Tags: » »

  • More Related Content

Follow

Get every new post delivered to your Inbox.

Join 1,921 other followers